Sanepid vs kwas hialuronowy – uzasadnienie wyroku

Marek Koenner03 listopada 2019Komentarze (1)

Jak obiecywałem, po otrzymaniu uzasadnienia wyroku, podzielę się najważniejszymi jego fragmentami.  

Przypomnę, aczkolwiek możesz przeczytać o tym w poprzednim wpisie, że chodzi o wyrok Sądu Rejonowego uniewinniający moją Klientkę, która stanęła przed sądem w związku z zarzutem z art. 58 ust. 1 ust. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, czyli

Kto bez uprawnień udziela świadczeń zdrowotnych polegających na rozpoznawaniu chorób oraz ich leczeniu, podlega karze grzywny.

Świadkami w sprawie byli urzędnicy Sanepidu, którzy potwierdzili, że „obwiniona zajmuje się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonywaniem zabiegów przy użyciu kwasu hialuronowego”.

A w pozostałym zakresie, jak to słusznie ujął sąd „świadkowie ci (…) wyrazili subiektywne opinie i zaprezentowali własną interpretację przepisów prawa, dotyczącą kręgu osób uprawnionych do wykonywania tego typu zabiegów. Sąd Rejonowy nie podzielił w żadnym razie tychże ocen mających walor prywatnych opinii mając na uwadze powołaną poniżej argumentację.”

Warto teraz przytoczyć większy fragment uzasadnienia:

„Zabiegi jakie w ramach prowadzonej działalności wykonuje obwiniona, w tym z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, są zabiegami estetycznymi, kosmetycznymi. Nie polegają one bowiem w żadnych razie na diagnozie, leczeniu, profilaktyce chorób, a jedynie na swego rodzaju „poprawianiu” czy też „upiększaniu” urody, tym samym nie stanowią „świadczeń zdrowotnych”, o których mowa w art. 58 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i dentysty. Są to zabiegi mające wymiar oraz skutek jedynie, zewnętrzny, wizualny.

Sąd na kanwie przedmiotowej sprawy dostrzega konflikt zarysowujący się pomiędzy lekarzami a przedstawicielami innych zawodów zajmujących się wykonywaniem zabiegów kosmetycznych. Środowisko lekarskie twierdzi bowiem, iż zabiegi z zakresu zaawansowanej pielęgnacji są zarezerwowane wyłącznie dla lekarzy, zaś kosmetolodzy wykonują zabiegi do których nie są uprawnieni. Kosmetolodzy z kolei wskazują, iż posiadają odpowiednią wiedzę, kompetencję i kwalifikacje by wykonywać te zabiegi.

Powyższe kwestie nie zostały jednakowoż wprost uregulowane w przepisach prawa. Jednakże podkreślić należy, że w obecnie obowiązującym systemie prawnym brak jest przepisów prawa, które de facto zabraniałyby wykonywania zabiegów estetycznych z wykorzystaniem kwasu hialuronowego przez osoby nie będące lekarzami przy przyjęciu jedynego słusznego założenia, że tego rodzaju działanie nie stanowi udzielania świadczeń definiowanych jako świadczenia zdrowotne – co jest oczywistym.

Skoro zatem zabiegi wykonywane przy użyciu kwasu hialuronowego nie stanowią świadczeń zdrowotnych w rozumieniu powołanych powyżej definicji ustawowych, w konsekwencji nie muszą być wykonywane przez osoby będące lekarzami.”

W związku z powyższym Sąd uniewinnił obwinioną od zarzucanego jej czynu, skoro nie udzielała ona świadczeń definiowanych ustawowo jako świadczenia zdrowotne.

Tak kończy się nadinterpretacja dokonywana przez urzędników, którzy wychodzą poza swoje role i kompetencje. Nikt przecież nie miał by pretensji do Sanepidu, gdyby wykrył, ukarał i zgłosił sytuacje, które – z powodu nie zachowania reguł higienicznych – zagrażają zdrowiu klientek.

Niestety, cała sprawa kosztuje sporo nerwów i pieniędzy.

PS1. Odpowiadając na niektóre maile, pragnę wskazać, że nie leży w moim zwyczaju podawanie danych moich Klientek czy nawet sugerowanie, w jakim mieście sprawa taka się odbyła. Nie byłoby to w mojej ocenie zgodne z zasadami etyki zawodu radcy prawnego.

PS2. Wyrok jest wciąż nieprawomocny.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 537 404 455e-mail: kontakt@kancelaria-koenner.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Marta Grudzień 3, 2019 o 11:35

WItam czy moglabym prosic o nr wyroku. Bo nie moge go znalezc. Bardzo dziekuje, pozdrawiam!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner z siedzibą w Gdyni.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@kancelaria-koenner.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: