Kwas hialuronowy vs Sanepid – wygraliśmy!

Marek Koenner23 września 20192 komentarze

Wiadomość świeża jak poranna bułeczka.

Właśnie Sąd Rejonowy ogłosił wyrok uniewinniający (jeszcze nieprawomocny) moją Klientkę, która stanęła przed sądem w związku z zarzutem z art. 58 ust. 1 ust. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, czyli:

Kto bez uprawnień udziela świadczeń zdrowotnych polegających na rozpoznawaniu chorób oraz ich leczeniu, podlega karze grzywny.

Cała sprawa wynikała z zawiadomienia Sanepidu, który – uwaga (!) – nie dopatrzył się żadnych uchybień w zakresie procedur sanitarno-higienicznych. 

Sąd natomiast powstrzymując (w mojej ocenie) emocje, niemniej wyraził zdanie, że „sprawa ta w ogóle nie powinna znaleźć się w sądzie”, gdyż:

  1. nie można stosować wykładni rozszerzającej, a z niczego nie wynika jakoby zabiegi estetyczne z zastosowaniem kwasu hialuronowego (który jest wyrobem medycznym, a nie lekiem)  miały charakter leczniczy;

  2. definicje zabiegu medycznego, które znajdujemy w prawie, zdecydowanie świadczą o tym, że te zabiegi nie są świadczeniami zdrowotnymi.

Dlatego też nie można uznać, że moja Klientka popełniła wykroczenie z art. 58 ust. 1 ust. o zaw. lek. (ani przestępstwa z art. 58 ust. 2, w którym mowa o podszywaniu się pod lekarza dla osiągnięcia korzyści, co niewątpliwie w przypadku prowadzenia salonu estetycznego ma miejsce).

Sanepid zgłosił zatem zawiadomienie o podejrzeniu wobec mojej Klientki, jakoby prowadziła działalność leczniczą, całkowicie bezpodstawnie, niepotrzebnie narażając sąd na zajmowanie się sprawą, która nigdy nie powinna się w nim znaleźć (!)

PS. Oczywiście, jak tylko będę miał w ręku uzasadnienie pisemne wyroku, a jeszcze lepiej – jak już wyrok będzie prawomocny – podzielę się szczegółami. 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 537 404 455e-mail: kontakt@kancelaria-koenner.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Eris Wrzesień 28, 2019 o 13:45

Brawo, ciszę się z wyniku sprawy!

Odpowiedz

Małgorzata Listopad 22, 2019 o 13:37

Dzień dobry
Panie Mecenasie od dłuższego czasu śledzę konflikt pomiędzy lekarzami a kosmetologami. Od pewnego czasu mam poczucie że nie jest on rozwiązywany ze strony kosmetologów tak do końca prawidłowo. Zastanawia mnie fakt czy jest możliwe wprowadzenie ograniczeń z zakresu medycyny estetycznej np. dla wspomnianych kosmetologów którzy mają swoje gabinety, poczynili inwestycje związane z działalnością i nagla zostaną pozbawieni swojego źródła dochodowego . Takich osób jest tysiące. Czy Państwo na to pozwoli i czy jest przygotowane na ewentualną wypłatę odszkodowań dla tych osób. Dla mnie jest niepojęte to że do tej pory nie bylo żadnych regulacji prawnych i zakazów i nagle odetnie się pewną grupę zawodową. Jak to wygląda z prawnego punktu widzenia i czy jest to ot tak możliwe. Dlaczego kosmetolodzy nie podnoszą kwestii finansowych. Do tej pory Państwo nie protestowało przeciw szkołom dla kosmetologów , szkoleniom także prowadzonych przez lekarzy. Można tak pozwalać i nagle zakazać. Coś jest w tym nie tak.
Serdecznie pozdrawiam
Małgorzata

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner z siedzibą w Gdyni.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@kancelaria-koenner.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: