Kto musi ratować życie klienta i pacjenta?

Marek Koenner11 sierpnia 2018Komentarze (0)

Bardzo intryguje mnie zarzut, że tylko lekarz może przeprowadzać kosmetyczne zabiegi inwazyjne, gdyż „tylko lekarz może przeprowadzić natychmiastową terapię możliwych powikłań”. 

Prosiłbym członków zarządu PTMEiAA o wyjaśnienie, o co dokładnie im chodzi?

Bo jeżeli sugerują, że po tych zabiegach trzeba masowo ratować życie ich pacjentów (bo przecież każdemu może zdarzyć się powikłanie), to rzeczywiście zacząłbym się bać.

Chyba że chodzi im to, że jako lekarze mają obowiązek leczenia, w określonych sytuacjach muszą wypisać receptę, oraz, że przepis art. 160 § 2 k.k. wprost odnosi się do lekarza jako gwaranta, gdyż na lekarzu spoczywa szczególny obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo. Wtedy pełna zgoda.

Otóż powikłania zdarzają się wszystkim. Zarówno lekarzom, jak i kosmetologom.

I oczywiście, jeżeli wynikiem zabiegu estetycznego, obojętnie przez kogo przeprowadzanego, jest powikłanie, którym powinien się zająć lekarz określonej specjalizacji (np. lekarz dermatolog), lub mamy do czynienia z sytuacją, w której należy odesłać klienta do szpitala (a może nawet wezwać karetkę pogotowia), to jasne jest, że odesłać powinien zarówno lekarz, jak i kosmetolog.

Jeżeli natomiast mamy do czynienia z wyjątkową sytuacją ratowania życia, niezależnie od przyczyn jej wystąpienia, to warto znać zasady udzielania pierwszej pomocy. 

Ale oddajmy głos Panu Doktorowi Andrzejowi Ignaciukowi (https://www.termedia.pl): 

… zabiegi medycyny estetycznej są coraz skuteczniejsze, bezpieczniejsze  i dające większą możliwość ich adaptacji w zależności od zmieniającego się wieku. Ponadto medycyna estetyczna generalnie nie zmusza do długich okresów rekonwalescencji, a jeżeli pojawiają się powikłania lub objawy uboczne, to są najczęściej przejściowe.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner z siedzibą w Gdyni.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@kancelaria-koenner.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: