Czy definicja zdrowia WHO obowiązuje?

Marek Koenner11 września 2018Komentarze (0)

Oczywiście, że nie.

Nie wiem, czy wiesz, ale definicja ta pochodzi z 1946 r. i uznawana jest w zasadzie za historyczną. 

Ponieważ jest ona jednak wyrazem pewnych dążeń społeczeństw i jednostek, jest bardzo często przytaczana. A jest niezwykle szeroka.

Według tej definicji zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby, czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia). Zdrowie nie jest tylko brakiem choroby czy niedomaganiem.

Myślę, że nie tylko polski system ochrony zdrowia, ale żaden inny na świecie, nie wytrzymałby ścisłego stosowania się do tej definicji. 

Dlatego, że nieco przerysowując, każdy fryzjer zostałby uznany co najmniej za specjalistę od psychologii. Czyż dobrostan psychiczny nie poprawia się (a przynajmniej nie powinien się poprawić) po wizycie u fryzjera? 😉

Bądźmy jednak poważni: lekarz musi zakwalifikować chorobę pacjenta (a nie każdy jest pacjentem) zgodnie z opracowanym właśnie przez WHO systemem ICD-10.

Przyjmuje się więc, że brak wskazań do leczenia, powoduje, że nie możemy uznać danej procedury za medyczną. 

Czym zatem zajmują się lekarze medycyny estetycznej, skoro nie leczą? Estetyką.

Kosmetolog oczywiście nie leczy. Kosmetolog podejmuje się czynności estetycznych na zdrowej osobie, czyli również zajmuje się estetyką.

Czy kosmetolodzy wpływają na poprawę dobrostanu swoich klientów? 

Taki na pewno mają cel!

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner z siedzibą w Gdyni.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@kancelaria-koenner.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: