38. Kongres i Targi LNE. Panel: Czy zawód kosmetologa przetrwa?

Marek Koenner24 listopada 2018Komentarze (0)

No właśnie, jak myślisz? Czy zawód kosmetologa przetrwa? A może raczej czy w ogóle powstanie?

Może dziwisz się, że zadaję takie pytanie.

Bo z jednej strony kosmetolodzy kończą wyższe uczelnie, często medyczne, uzyskują tytuł zawodowy kosmetologa.

Nie przeszkadza to jednak niektórym prezentować publicznie poglądu, że kosmetolog może wykonywać wyłącznie zabiegi, które nie naruszają granicy naskórka.

Bo z drugiej strony jednak kosmetolodzy nie uzyskują uprawnienia do wykonywania tego zawodu, który byłby na tyle uregulowany, że miałby własne standardy i doprecyzowany (na ile to możliwe) zakres zabiegów, co do których nikt już nie będzie miał wątpliwości.

Brak tej regulacji powoduje z kolei, że każdy może wykonywać zabiegi, do których – z racji swojego wykształcenia – najlepiej jest przygotowany kosmetolog.

Do tego dokłada się problem wizerunkowy – naprawdę prawie nikt nie rozróżnia kosmetologa od kosmetyczki. Nawet osoby, które są związane z branżą beauty, jednym tchem wymieniają oba zawody.

Status prawny buduje przepis, ale prawo zawsze jest spóźnione wobec otaczającej nas rzeczywistości. Więc niezwykle ważne są też działania wizerunkowe i uświadamiające. I w konsekwencji budujące pozycję zawodu kosmetologa, również prawną.

I w tym celu powstała Izba Kosmetologów!

O tych i innych sprawach rozmawialiśmy w trakcie panelu na 38. Kongresie LNE z członkiniami zarządu Izby Kosmetologów: Magdaleną Rogóż i Justyną Gorlicką-Kruk, a dyskusję prowadziła Agnieszka Gomolińska.

Zajrzyj też do najnowszego numeru magazynu LNE, gdzie znajduje się mój tekst pod samym tytułem?

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 537 404 455e-mail: kontakt@kancelaria-koenner.pl


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/legalnygabinet.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner z siedzibą w Gdyni.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@kancelaria-koenner.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: